Составить 9 предложений с местоимениями somebody, something, somewhere, anybody, anything, anywhere, nobody, nothing, nowherе. С каждым местоимением 1 предложение. Заранее спасибо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Can anybody help me? Somebody will help me. I will find help somewhere. I will buy something sweet. I cannot find it anywhere. Nobody dances here. I don't know anything. Is there any ice-cream anywhere? Nowhere there are sofas.