Составить отрицательные предложения к данным. 1) He is slim. 2)__________ 3) She is sad. 4)______ 5) She can skip. 6)_________ 7) I can swim. 8)___ 9) She is fat. 10)______ 11) I have got a cat. 12)_______ 13) She has got a do...

Составить отрицательные предложения к данным. 1) He is slim. 2)__________ 3) She is sad. 4)______ 5) She can skip. 6)_________ 7) I can swim. 8)___ 9) She is fat. 10)______ 11) I have got a cat. 12)_______ 13) She has got a dog. 14)______ 15) He has got a rabbit. 16)_______ 17) I have got a hen. 18)_________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)He is not (isn't)slim. 2)She is not sad. 3)She cannot skip. 4)I cannot swim. 5)She is not fat. 6)I haven't got(have not) a cat. 7)She hasn't got(has not) a dog. 8)He hasn't got a rabbit. 9)I haven't got a han