Составить предложения из слов: big,is,cat,fat .His,and. pigs,swim,Сan., grey,is,pig,Anns,not . seven,has got,pens,red,Rick.
Ответ(ы) на вопрос:
1) His cat is fat and big. - Его кот толстый и большой 2) Can pigs swim? - Поросята умеют плавать? 3) Ann's pig is not grey. - Анин поросенок не серый 4) Rick has got seven red pens. - У Рика 7 красных ручек
1. His cat is fat and big. 2. Can pigs swim? 3. Ann's pig is not grey. 4.Rick has got seven red pens.