Составить предложения со словами: to be absent - отсутствовать, to be afraid of - бояться, to be angry- сердиться, to be busy (to be free) - быть занятым (свободным) to be cold - мерзнуть.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Yesterday I I was absent at the lesson Ann is afraid of dogs because when she was a little girl ,big dog rushed at her I am very angry at my friend because she didn't stay with me yesterday I will busy tomorrow I cold because of I didn't have sweater