Составить пять альтернативных пять обших и пять специальных вопросов

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Альтернативные: 1- Do you like a book or a magazine? 2- Is this a pen or pencil? 3- Does your mother work as a teacher or a doctor? 4- Was Olga in Moscow or in Minsk? 5- Do you like playing chess or or reading a book? Общие:  1- Do you have a dog? 2- Are you a teacher? 3- Can you help me? 4- Did you visit your grandparents?  5- Is she at school? Специальные вопросы: 1- When can I see her? 2- What do you like to do? 3 - What time is it? 4- Where do you live? 5- What are you asking for?