Составить рассказ мой любимый праздник новый год( 7-9 предложений)на английском языке(с переводом)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Today I want to tell you about my favorite celebration,New Year. Usually we spend our holidays with our big family. Mother and granny cook tasty food. They cook roast duck , different salads and delicious cakes. As for gifts,usually we present books, sweets etc. each other. At New year night we watch tv , dance and sing. When chimes hit we congratulate each other . So my family spends this celebration!