. Составить три предложения в Present Simple; Составить три предложения в Present Continuous.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Simple
I like drink tea. Я люблю пить чай.
She plays computer games every day. Она играет в компьютерные игры каждый день.
We go to the cinema every week. Мы ходим в кинотеатр каждую неделю
Present Continious
She is sleeping now. Она сейчас спит
What is he doing? Что он сейчас делает?
He is doing his homework. Он делает свою домашнюю работу.
Гость
I do my homework every day,right now I am doing my homework .
She goes to the swimming pool ,at the moment she is going to the swimming pool.
We study every day,at the moment we are studying English .