. Составить три предложения в Present Simple; Составить три предложения в Present Continuous.
Ответ(ы) на вопрос:
Present Simple
I like drink tea. Я люблю пить чай.
She plays computer games every day. Она играет в компьютерные игры каждый день.
We go to the cinema every week. Мы ходим в кинотеатр каждую неделю
Present Continious
She is sleeping now. Она сейчас спит
What is he doing? Что он сейчас делает?
He is doing his homework. Он делает свою домашнюю работу.
I do my homework every day,right now I am doing my homework .
She goes to the swimming pool ,at the moment she is going to the swimming pool.
We study every day,at the moment we are studying English .