Составить в настоящем, прошедшем и будущем времени (любые) утвердительные предложения: 1) (I / brush / my teeth) 2) (He / repair / the car) 3) (We / learn / Greek) В настоящем составить отрицательное: 4) He (not / help) us. 5) ...

Составить в настоящем, прошедшем и будущем времени (любые) утвердительные предложения: 1) (I / brush / my teeth) 2) (He / repair / the car) 3) (We / learn / Greek) В настоящем составить отрицательное: 4) He (not / help) us. 5) We (not/cook ) dinner tonight. В настоящем составить вопросы: 1. (Lucy / call / a taxi)? 2. (you / sing / a song / for us) ?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I`m brushing my teeth. I brushed my teeth. I shall brush me teeth 2.He`s repairing the car. He repaired the car. He will repair the car. 3.We`re learning Greek We learnt Greek We`ll learn Greek