СОСТАВИТЬ 10 ПРЕДЛОЖЕНИЙ ИЗ ДАННЫХ СЛОВ,СЛОВА ДАЮТЬСЯ В ТРЕХ ФОРМАХ lose       lost     lost            губитиmake     made    made        робитиmeet      met      met           зустричатиput        put        put            кл...

СОСТАВИТЬ 10 ПРЕДЛОЖЕНИЙ ИЗ ДАННЫХ СЛОВ,СЛОВА ДАЮТЬСЯ В ТРЕХ ФОРМАХ lose       lost     lost            губити make     made    made        робити meet      met      met           зустричати put        put        put            класти read      read      read           читати ring        rang    rung            дзвонити run        run      run              бигти say      said      said             казати see      saw      seen             бачити send    sent      sent              видсилати
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) I lost my way when i turned to the right.2)He mad mistake in your homework.3)They met last week.4)Ann put the book on the table.5)We read an interesting book yesterday.6)The phone rings.7)The children run fast.8)I say, take your pen,please.9)I saw a beautifull girl yesterday.10)A secretary sends the fax today.