Составьте 10 предложений на Present Continuous,5 предложений на Present Simple,5 предложений на Present Perfect желательно быстрее! заранее огромное спасибо!

Составьте 10 предложений на Present Continuous,5 предложений на Present Simple,5 предложений на Present Perfect  желательно быстрее! заранее огромное спасибо!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present continuous : 1) i'm reading my book 2) she's doing her homework 3)he's writing text 4)they're having a lunch 5)we're telling homework Present perfect / 1) she has been to London 2) he has gone to the school 3) i have never been to cafe 4) they have had a break 5) we haven't done nothing