Составьте 3 предложения с каждым неправильным глаголом: 1)Утвердительное 2)Отриыательное 3)Вопросительное Глаголы: Write(2 форма-wrote) Take (2 форма-took)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I wrote a letter last week. I didn't write a letter last week. Did I write a letter last week?  She took a dog for a walk yesterday. She didn't take a dog for a walk yesterday. Did she take a dog for a walk yesterday?