Составьте 3 предложения с Prezent Continious c глаголами to be и 3 предложения тоже с Prezent Continious с простыми глаголами

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
He is playing now.  Tom is laughing .The girl is skating .You are singing. She is writing her homerwork. Look! They are learning English.
Гость
1) Is he working now? 2) Are they watching TV now? 3) Are you writing a book now?