Составьте 5 предложений в любом времени ПАСТ с этими словами

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Andrew gave me a hand when I needed. My new friend drew me up the wall, he was a pain in the neck and I put his foot down to call me. When I felt under the weather, I flied everyone off and tried to be alone. I lost my head when my friend was pulling my leg. He blamed me for that I didn't hold my tongue.