Составьте 6 предложений ос ебе и свое семье используя слова do и make

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.       Every day my mother does a crossword. 2.       My sister always does housework and does ironing. 3.       Every morning my father makes breakfast for us and makes a cup of coffee for himself. 4.       My grandmother likes to make dresses. 5.       My grandfather usually makes wooden toys for children. 6.       I do morning exercises every day.