Составьте 8 предложений с указательными местоииениями This That These Those на английском английском​

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. This is a beautiful flower. 2. These are beautiful flowers. 3. That is a book. 4. Those are books on the table. 5. This is a blue pen. 6. These are white cups. 7. That is the red pencil. 8. Those are good kids.