Составьте пожалуйста по этому тексту 5 вопросов (С What,Why,Who, и т.п)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
what i love? when my house full of guests? what my mum does ? when it is a best day to do New Year resolutions? what does the Rose Bowl mean?
Гость
What the day is celebrate in this holiday? Why are I and my all family have the chance to catch up with each other 's news? Where is my family going on holiday?