Составьте предложения с неправильными глаголами:won, slept, took, swam, sat, did, shut (2 форма),read(2 форма)

Составьте предложения с неправильными глаголами: won, slept, took, swam, sat, did, shut (2 форма),read(2 форма)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I won this toy when he came. He took my book. I swam 5 minutes ago. I did my homework. I read their book 1 hour ago. She came and sat at the table. She said:"shut up!" I have slept so little today, that I forgot to do my homework