Составьте предложения в прошедшем времени с глаголами:1.become;2.bring;3.build;4.buy;5.fight

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Winter became a week ago. My father built a large house for us. Yesterday I bought a new phone. Last Sunday I fought with my best friend Vanya.
Гость
1 It became warm a week ago.    He became a doctor. 2 They brought coloured pencils for their Art lesson.     She brought her little brother with her. 3 The King odered to build a new palace for his son. 4 They bought a nice house in the country last year.     She bought a bicycle for her elder son. 5 He fought bravely at the front and was soon awarded a medal.    They fought against that low and soon won the victory. 1 Cтало тепло неделю назад. Он стал доктором. 2 Они принесли цветные карандаши для уроков рисования. Она привела своего младшего брата с собой. 3 Король велел, чтобы построили новый дворец для его сына. 4 В прошлом году они купили хороший дом в деревне. Она купила велосипед для своего старшего сына. 5 Он храбро сражался на фронте и вскоре был награжден медалью.  Они боролись против этого закона и вскоре одержали победу.