Составьте вопросы что бы узнать больше информации .Используйте простое прошедшее время ,простое настоящее или простое будущее. Первое предложение выполнено в качестве примера.1.Jane knows the sudject very well but she didn;t wr...

Составьте вопросы что бы узнать больше информации .Используйте простое прошедшее время ,простое настоящее или простое будущее. Первое предложение выполнено в качестве примера. 1.Jane knows the sudject very well but she didn;t write the test Why?Was she nervous?( nervous) 2 granny went to bed very early yesterday Why? (tired) 3  My younger brother asks a lot of different guestions Why? (curious) 4 I ve broken my Mym s favourite cup I m afraid to tell her about it Why? (angry) 5 Terry is goin to take park in the horse races I worry aboyt it Why? (dangerous)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
was she tired is he curious will she be angy is it dangerous