Спишите предложения употребив глагол-связку to be в нужной форме: 1. He.......a worker. 2. I .......a singer. 3. My friends.......students. 4. I ........a driver. 5. Sasha........a nurse. 6. I.........a boy. 7. She ..........a ...

Спишите предложения употребив глагол-связку to be в нужной форме: 1. He.......a worker. 2. I .......a singer. 3. My friends.......students. 4. I ........a driver. 5. Sasha........a nurse. 6. I.........a boy. 7. She ..........a girl. 8. Masha ...........a pupil. 9. They ..........doktors. 10. We..............writers.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) He is 2) I am 3) My friends are 4) I am 5) Sasha is 6) I am 7) She is 8) Masha is 9) They are 10) We are