Срочно! Напишите к (Past Simple,Present Simple, Present Continious) по 3 примера (в предложениях) утвердительное, отрицательное и общий вопрос. Помогите! Если не поняли пишите в комментариях!
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Past Simple (прошедшее простое время): 1. I travelled to Moscow every summer- Я ездил в Москву каждое лето.
2. In the mornings we had English lessons- По утрам у нас были уроки английского языка.
Гость
I have a dog.
She doesn't go to school.
Do you go to home?
I went to swimming pool.
They did not do them homework.
Did he clean his room?
I am reading a book.
She is not playing.
Are they cooking diner?