СРОЧНО! НУЖЕН ТЕСТ С ГЕРУНДИЯМИ!! НА АНГЛИЙСКОМ! 5 ПРЕДЛОЖЕНИЙ.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) ___________ is my sister's hobby. - to read     Ответ: reading  2) Sorry for my not ____________ .- to come      Ответ: coming 3) _________ is her brother's favourite sport. - to swim      Ответ: swimming 4) __________ football helps you to be health.- to play      Ответ: playing 5) Helen left without _________ a word. - to say      Ответ: saying