СРОЧНО !!! ПЕРЕВОД ИЗ ПЕРЕВОДЧИКА НЕ ПРИНИМАЕТСЯ !!!!!! CANADA - Greasing the nose with butter or margarine. The greased nose makes the birthday person too slippery for bad luck to catch them ENGLAND - Fortune-telling cakes and...

СРОЧНО !!! ПЕРЕВОД ИЗ ПЕРЕВОДЧИКА НЕ ПРИНИМАЕТСЯ !!!!!! CANADA - Greasing the nose with butter or margarine. The greased nose makes the birthday person too slippery for bad luck to catch them ENGLAND - Fortune-telling cakes and bumps. If the birthday person’s piece of cake has a coin in it, he or she will be rich. Also his or her friends give him or her the “bumps” – they lift him or her in the air by his or her hands and feet and raise him or her up and down to the floor, one for each year, then one for luck, two for luck and three for the old man’s coconut. IRELAND - Birthday bumps. The birthday person is lifted upside down and “bumped” on the floor for good luck. The number of bumps given is the age of the child plus one for extra good luck. SCOTLAND - A pound note and a soft smack. A pound note is given for every year old the child is plus an additional pound for good luck. A sofa smack on the bottom is also given for each year. NEW ZEALAND - Birthday claps. After the birthday cake is lit, the ”Happy Birthday” song is sung loudly and often out of tune and then the birthday person receives a clap for each year and then one for good luck. The USA - Cake, candles and song. Candles are put on top of the birthday cake based on how old the person is. Then everyone sing “Happy Birthday”, and at the end of the song the birthday person blow out the candles. If he or she blows them all out with one blow, his or her birthday wishes will come true.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
КАНАДА - Смазывание носа маслом или маргарином. Смазанный нос делает именинника слишком скользким для для того, чтоб неудача к нему прицепилась. АНГЛИЯ - Торты-предсказатели и удары. Если именинник находит в своем куске торта монету, он или она будет богатым. Кроме того, его или ее друзья делают "подбрасывания"- они поднимают его или ее в воздух, держа за его или ее руки и ноги и и качают его вверх в воздух и вниз к полу, по одному на каждый год, и еще один раз на удачу, второй раз на удачу и третий для кокоса(не могу точно перевести, что это выражение значит). ИРЛАНДИЯ - Именинные удары. Именинник поднимается верх ногами и бросается на пол для  удачи. Число бросков равно возрасту ребенка плюс один для дополнительной удачи. ШОТЛАНДИЯ - Фунт и легкий шлепок. Фунт дается по количеству прожитых лет, плюс дополнительный фунт на удачу. Также за каждый год ребенок получает легкий удар по попе. НОВАЯ ЗЕЛАНДИЯ - Именинные хлопки. После того, как именинном торте горят свечи и песня "С Днем Рождения" спета громко и часто фальшиво, после этого именинник получает хлопок за каждый год его жизни, а затем еще один на удачу. США - торт, свечи и песни. Свечей ставятся на торт столько , сколько лет человек прожил. Потом все поют "С Днем Рождения", и в конце песни именинник задувает свечи. Если он или она задует их все свечи одним за один раз, его или ее желание, загаданное в день рождение, сбудется.