СРОЧНО, ПОЖАЛУЙСТА! (8-9 КЛАСС) К следующим предложениям составить все типы вопросов. К каждому предложению все типы вопросов. 1.She has learned a new poem. 2.They go to the park every Sunday. 3.He lives in London. 4.My father ...

СРОЧНО, ПОЖАЛУЙСТА! (8-9 КЛАСС) К следующим предложениям составить все типы вопросов. К каждому предложению все типы вопросов. 1.She has learned a new poem. 2.They go to the park every Sunday. 3.He lives in London. 4.My father is sitting in the living – room now. 5.I went to the cinema yesterday.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Общий вопрос 1)Has she learned a new poem? 2)Do they go to park every sunday? 3)Does he live in london? 4)Is my(your) father sitting...? 5)Did i(you) go to the cinema yesterday?