Срочно! Пожалуйста, напишите 10 предложений о вымирающих животных России по английски. Нужно написать почему животные вымирают и что можно сделать для их спасения. На уровне 6го класса. Не очень сложно, для пересказа.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
There are a lot of species of animals in our world which can die. And our country is not exception. For example such animals as amour tiger, red wolf. You can't meet them in a wood, only in national parks. Also mountain goose and black orka are rare species. But why the process of disappearing continued? I think we pay a little attention to this problem. Our factories make a lot of gases which lead to greenhouse effect. But we can help animals. We need to protect them from enemies. Our factories need cleaning sistems. Also we can plant more green plants. It is easy but very helpful for animals.