СРОЧНО!!!! составить 3 предл. с выражением is called, 3 предл. с выражением was made Например: то/то было сделано где-то-где-то То/то называется этим/этим

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.This type of noun phrase is called a "concealed question". 2. A figure with three sides is called a triangle. 3.The highest point of the mountain is called a peak. 4.The first modern car was made in Germany. 5. The Monopoly,board game, was made in USA. 6. The saxophone was made in Belgium.