Student Card 2 Give a talk about Primary schools in England. Remember to speak about: • school days • infant schools • school age • timetables, subjects • uniform • junior school №2 Primary Schools in England Part 2 Engli...

Student Card 2 Give a talk about Primary schools in England. Remember to speak about: • school days • infant schools • school age • timetables, subjects • uniform • junior school №2 Primary Schools in England Part 2 English children have classes five days a week. They have no classes on Saturday and Sunday. Classes are usually over at about four o'clock andthen the pupils go home. Saturdays and Sundays are their days off. Schools in England have names, not numbers -Green Hill School, Cedar Grove School. Sometimesschools get names after some famous orimportant people - Saint Mary's School. At the age of four or five, primary school children go to infant schools or infant classes where they spend three years till they are seven. In infant schools they spend much time outdoors. They sing songs, act and play a lot. Infant pupils learn how to use money in their classroom shop. They draw pictures in pencil and colour them. They learn how to get on with other children. They begin to learn how to read, count and write a little too. When children are seven, they go to juniorschools, where they spend four years till they areeleven. So in England children spend seven years in primary school. When pupils are eleven or alittle older, primary school is over. Junior schools are really schools. Pupils sit in rows and follow are regular timetable. In Junior schools Swimming, PEand Religion are in the timetable too. Children spend a lot of time outdoors too. They visit different museums. Sometimes their teachers take them to London and other big cities. In many primary schools children wear uniforms, but insome primary schools they don't.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Студенческая карта 2 расскажет о начальных школах в Англии. Помните: • школьные дни • детские школы • школьного возраста • расписание, предметы • униформа • младшая школа №2 начальные школы в Англии Часть 2 Английский детям занятия пять дней в неделю. У них нет занятий в субботу и воскресенье. Занятия, как правило, около четырех часов, а затем ученики идут домой. Суббота и воскресенье выходные дни. Школы в Англии имеют имена, а не цифры -Зеленая школа-Хилл, Сидар школа рощи. Sometimesschools получить названия в честь знаменитых orimportant людей - школы Святой Марии. В возрасте четырех или пяти лет, начальной школы дети переходят в дошкольных учреждениях или младших классах, где они проводят три года до они семь. В детской школе они проводят много времени на открытом воздухе. Они поют песни, выступать и играть много. Учеников младшего возраста научиться использовать деньги в их класс. Они рисовать карандашом и раскрасить их. Они учатся ладить с другими детьми. Они начинают учиться читать, считать и писать немного. Когда дети семь они идут к juniorschools, где они проводят четыре года, пока они areeleven. Так в Англии дети проводят семь лет в начальной школе. Когда ученики одиннадцати или немного старше, начальная школа закончилась. Юношеских школ действительно школы. Ученики сидят в ряд и следовать обычному расписанию. В юношеских школ по плаванию, PEand религии в расписании тоже. Дети проводят много времени на открытом воздухе тоже. Они посещают различные музеи. Иногда их учителей принять их в Лондон и другие крупные города. Во многих начальных школах дети носят форму, но в некоторых начальных школах у них нет.