That`s very silly. You must WEAR/WORE a helmet on your bike. WERE/WAS the girl ok?  Idon`t know. A teacher phoned TO/FOR an ambulance BEFORE/AFTER the accident.  AN/THE ambulance arrived very quickly and TOOK/TAKE the girl tj h...

That`s very silly. You must WEAR/WORE a helmet on your bike. WERE/WAS the girl ok?  Idon`t know. A teacher phoned TO/FOR an ambulance BEFORE/AFTER the accident.  AN/THE ambulance arrived very quickly and TOOK/TAKE the girl tj hospital.  And the car driver?  He WERE/WAS ok.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
вот перевод: Это `ы очень глупо. Вы должны носить / носил шлем на велосипеде. Был / была девушка, хорошо? Idon `знаю.Учитель позвонил / для скорой помощи до / после аварии. / Скорая помощь прибыла очень быстро, и взял брать / т больнице девушке. И водитель автомобиля? Он был / была в порядке.