The participle (Go) school, I met my uncle. 2 ) The article ( publish ) in the newspaper is mine. Как будет ??? Пожалуйста ??

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Gone school, I met my uncle. The article published in the newspaper is mine. Только я думаю что первое не так.....там вообще другая форма глагола нужна:Going to school, I met my uncle.