There are so many jobs around us. Just look around - almost everybody has a job. Around us are doctors, policemen, teachers, shop assistants, designers, artists and so on. All of these jobs are very interesting. Some of them ar...

There are so many jobs around us. Just look around - almost everybody has a job. Around us are doctors, policemen, teachers, shop assistants, designers, artists and so on. All of these jobs are very interesting. Some of them are well-paid, but some not. In my opinion the best job in the world is a doctor. Being a doctor means that you help people stay helthy or save their lives. But this job is very hard, you need to study for a long time to become a doctor. There are also jobs which are almost easy. But are they interesting and good-paid? I guess not. They are, for instance, cleaner, yard keeper, seller, secretary. But it is only my opinion. Помогите перевести, плиииз!! Очень срочно надо
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Есть очень много работ вокруг нас. Стоит только посмотреть вокруг. - почти у каждого есть работа. Вокруг нас есть доктора, полицейские, учителя, продавцы-консультанты, designers (посмотришь в переводчике) , артисты и так далее. Все из этих работ - очень интересны. Некоторые из низ хорошо-оплачиваемые , но не которые не очень. Мое мнение самая лучшая работа в Мире это доктор. Быть доктором означает что ты помогаешь людям оставаться здоровыми или спасать их жизни. Но эта пабота очень тяжелая, тебе надо учится в течении долгого времени чтобы стать доктором. Есть также много работ, которые почти легкие. Но интересные ли они и хорошо оплачиваемые? Я думаю нет. Прости последнее предложение слов не знаю :(