There has been a bomb explosion in the city centre. The TV reporter is asking people about it. What did the people see or hear? Man: the bomb was exploding. I heard it. It was a shock. He heard the bomb exploding. Woman: A ma...
There has been a bomb explosion in the city centre. The TV reporter is asking people about it. What did the people see or hear?
Man: the bomb was exploding. I heard it. It was a shock. He heard the bomb exploding.
Woman: A man was lying in the road. I saw him. He was just lying there. She saw a man lying in the road.
• Woman: The building was shaking. I felt it. I couldn’t believe it.
• Man: People were shouting. I heard them. There was panic.
• Girl: An alarm was ringing. I could hear it. It went on and on.
• Boys: The police was arriving. We saw them. They were over there.
• Man: I saw a woman. She was crying. She was in a terrible state.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Там был взрыв бомбы в центре города. Тележурналист спрашивает людей об этом. Что люди видят или слышат?
Человек: бомба взрывается. Я слышал он. Это был шок. Он услышал, как взорвалась бомба.
Женщина: мужчина лежал на дороге. Я видел его. Он просто лежал там. Она увидела человека, лежащего на дороге.
• Женщина: здание трясло. Я чувствовал это. Я не мог в это поверить.
• Мужчина: люди кричали. Я слышал их. Там была паника.
• Девушка: будильник звонил. Я мог слышать его. Это продолжалось и продолжалось.
• Мальчики: полиция должна была приехать. Мы увидели их. Они были вон там.
• Мужчина: я увидел женщину. Она плакала. Она была в ужасном состоянии.