To practise the use of be to. make up situations of your own using the following patterns. 1. Мне суждено... — было стать художником. — побывать в самых отдаленных местах. — повстречаться с очень интересными людьми. — было стат...

To practise the use of be to. make up situations of your own using the following patterns. 1. Мне суждено... — было стать художником. — побывать в самых отдаленных местах. — повстречаться с очень интересными людьми. — было стать ее мужем/его женой. 2. Как мне быть? Что мне делать? — Что мне ей сказать? — Что со мной будет? — Разве лучшее еще наступит? — Ты же не покинешь нас сейчас?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
'nj dct ntrcn   it was reason by an artist. - to visit the remotest places. - met with very interesting people. - it was reason by her husband/by his wife. 2. How I must be? That to do me? - That to me to say her? - That will be with me? - Really will the best come yet? - will not you abandon us now?