Транскрипция и перевод. buy Phone Photo Bring Get Hear Lay Answer phone calls Cook Do homework Lay the table Make the bed Repair the bike Take a pet for a walk Do the washing up Be polite

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Buy - [baɪ] - покупать. Phone - [fəʊn] - телефон. Bring - [brɪŋ] - приносить. Get - [get] - получать. Hear - [hɪə] - слышать. Lay - [laɪ] - лежать.  Answer phone calls - [ˈɑːnsə] [fəʊn] [kɔːlz] - отвечать на телефонные звонки. Cook - [kʊk] - готовить. Do homework  - [duː] [ˈhəʊmwɜːk] - делать домашнюю работу.  Lay the table  - [laɪ] [ðiː] [teɪbl] - накрывать на стол. Make the bed - [meɪk] [ðiː] [bed] - заправлять постель.  Repair the bike - [rɪˈpɛə] [ðiː] [baɪk] - ремонтировать велосипед. Take a pet for a walk - [teɪk] [ə] [pet] [fɔː] [ə] [wɔːk] - выгуливать домашнего питомца. Do the washing up - [duː] [ðiː] [ˈwɔʃɪŋ] [ʌp] - мыть посуду. Be polite - [biː] [pəˈlaɪt] - быть вежливым.