Translate into English. Mind Complex Object and Complex Subject 1. Я хочу, чтобы вы подождали меня.2. Она не ожидала, что он забудет о её дне рождения. 3. Я видел, что взошло солнце. 4. Тебе решать эту проблему.5. Кажется, он х...

Translate into English. Mind Complex Object and Complex Subject 1. Я хочу, чтобы вы подождали меня.2. Она не ожидала, что он забудет о её дне рождения. 3. Я видел, что взошло солнце. 4. Тебе решать эту проблему.5. Кажется, он хороший специалист.6. Мягко говоря, я чувствую, что меня обманывают.7. Он заставил их встать рано утром.8. Похоже на то, что ситуация изменится к лучшему.9. Он ждал, когда ему дадут нужный номер.10. Наверняка они сдадут экзамены успешно. 11. Вы, кажется, уже давно здесь сидите.12. Он хотел бы, чтобы она ответила на этот вопрос.13. Я видел, что меня не понимают. 14. Короче говоря, он непременно придет на вечеринку. 15. Она не позволит Вам вмешиваться в её дела.16. Лучшее, что вы можете сделать, - это забыть обо всём. 17. Они случайно забыли предупредить друзей.18. Он слышал, что она очень счастлива.19. Я не мог не попросить его остаться.10. Учитель заставил учеников выполнить упражнение ещё раз.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I want you to wait for me. She did not expect that he would forget about her birthday. 3. I saw that the sun had risen. 4. You solve this problem. It seems that he is a good specialist. To put it mildly, I feel that they deceive me. He made them get up early in the morning. It seems that the situation will change for the better. 9. He waited for him to be given the right number. Surely they will pass the exams successfully. 11. You seem to have been sitting here for a long time already.12. He would like her to answer this question.13. I saw that they did not understand me. 14. In short, he will certainly come to the party. 15. She will not let you interfere in her affairs. The best thing you can do is forget about everything. 17. They accidentally forgot to warn friends. He heard that she was very happy. I could not help asking him to stay. The teacher made the disciples perform the exercise again.