Translate the following sentences into English, state the types of conditional mixed. Be ready to explain your choice. 1. Если бы я любила ужастики, то пошла бы с ними в кино на прошлой неделе. 2. Если бы люди могли путешествов...

Translate the following sentences into English, state the types of conditional mixed. Be ready to explain your choice. 1. Если бы я любила ужастики, то пошла бы с ними в кино на прошлой неделе. 2. Если бы люди могли путешествовать в космос, то давно бы уже колонизировали Марс. 3. Если бы я могла говорить по-китайски, то устроился бы в эту фирму еще год назад. 4. Если бы правительство уделяло больше внимания образованию, половина всех проблем давно была бы разрешена. 5. Если бы я согласилась на предложение, сейчас, скорее всего, жила бы не в России. 6. Если бы ты был честен с самого начала, мне не пришлось бы гадать сейчас, врешь ты или нет. 7. Если бы мы поехали в Испанию в прошлом году, сейчас я бы уже могла говорить по-испански. 8. Если бы я боялась летать на самолете, то в то путешествие отправилась бы кораблем.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. If I loved horror movies, then I would have gone with them to the movies last week. 2. If people could travel in space, it would long ago have colonized Mars. 3.If I could speak Chinese, then settled down to this company a year ago. 4. If the government has paid more attention to education, half of all problems would be solved long ago. 5. If I had accepted the offer, now, most likely, would not have lived in Russia. 6. If you had been honest from the beginning, I would not have to guess now you're lying or not. 7. If we went to Spain last year, now I'd be able to speak Spanish. 8. If I was afraid to fly on an airplane, in the journey went to the ship.