Ты оказался на необитаемом острове.У тебя нет ничего: ни книг, ни карандашей, ни красок, ни тетрадей. Напиши, что ты можешь и не можешь делать.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I can't call for help- я не могу позвать на помошь, I can sit and wait until they come for me-Я могу сидеть и ждать, пока они придут за мной
Гость
If I am on an inhabited island I'll try to be engaged in something. If I have neither pensils nor copy -books I can take a stick and draw on sand or ground. I'll try to build some house of branches of the trees.I can catch fish and try to find something to eat. At last I can use fruits and plants. I'll try to survive like Robinson Crusoe and wait for a ship to come and take me off.