Ты ведь знаешь английский? Помоги пожалуйста :) Надо составить несколько предложений со словосочетаниями: 1)To save lives 2)The local gym 3)A(n) entrance test 4)A(n) training course 5)Wish me luck 6)To meet peopl 7)To get angry...

Ты ведь знаешь английский? Помоги пожалуйста :) Надо составить несколько предложений со словосочетаниями: 1)To save lives 2)The local gym 3)A(n) entrance test 4)A(n) training course 5)Wish me luck 6)To meet peopl 7)To get angry 8)A(n) full-time job 9)To work long hours 10)To complete a course
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) His father saves lives every day,he is a surgeon. 2)Do you fancy going to the local gym? 3)Have you failed an entrance test recently? 4)Did you attend a training course last month? 5) I asked my friend to wish me luck. 6) Yesterday I met a lot of interesting people at the exhibition. 7)He suddenly got angry. 8) Did she have a part time or a full-time job? 9) I can't stand working long hours. 10) By June we will have completed a course.