Употребите нужную по смыслу личную форму от глаголов, данных в скобках. When Colonel Peregrine (to knock) at the door of his wife's room and (to enter), she (to sit) at her desk writing something. He... (остальное на фото)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Knocked, entered, sat, was, writes, changed, was, felt, learn, writes, didn't understand, made, can't, heard, turned, saw, hurried, brought, have, arranged, invited, want, will say.