Употребите правильную форму глагола. Переведите 1. It is 12 o'clock. The family(have) tea. 2. In the morning my mother (cook) breakfast for us. 3.1{have) a car and I usually(drive) to work. 4. Dick (leave) home at half past eig...

Употребите правильную форму глагола. Переведите 1. It is 12 o'clock. The family(have) tea. 2. In the morning my mother (cook) breakfast for us. 3.1{have) a car and I usually(drive) to work. 4. Dick (leave) home at half past eight in the morning. He (go) to his office by bus. 5. In the evening we (watch) TV. 6. Look at Mike. He (do) his lessons. 7. The weather is fine. The sun (shine) and it (not rain). 8. It often (rain) in autumn. 9.Kitty (like) ice-cream. 10. My friend (live) in London.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Is having 12 часов. Семья пьет чай 2. Cooks Утром моя мама готовит для нас завтрак 3. Have, drive У меня есть машина и я обычно езжу на работу 4. Leaves, goes Дик уходит из дома в половину девятого утра. Он добирается до своего офиса на автобусе 5. Watch Вечером мы смотрим телевизор 6. Is doing Посмотри на Майка! Он делает свои уроки 7. Is shining, is not raining Погода хорошая. Светит солнце и нет дождя 8. Likes Китти нравится мороженное 9. Lives Мой друг живет в Лондоне