Употребите правильную форму глагола to be и to have, предложения переведите на русский язык. 1. How old - you? How old ...your brother? 2. The dog ...in the garden. 3. I ...glad to see you. How .. you? 4. John ...not a stud...

Употребите правильную форму глагола to be и to have, предложения переведите на русский язык. 1. How old - you? How old ...your brother? 2. The dog ...in the garden. 3. I ...glad to see you. How .. you? 4. John ...not a student. He .. a doctor. 5. ..Tom and Bob good football players? 6. ..you hungry? 7. I ...hot. Open the windows, plaase. 8. ..you any sisters or brothers? 9. How many days ...this month? 10. I ...no bus stop near my house. 11. My friend ...a very nice little dog. 12. Her husband ...an interesting job.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. is Сколько лет твоему брату? 2.is Собака в саду. 3.am Я рад тебя видеть, are Как ты? 4. is Джон не студент, is Он доктор. 5. are Том и Боб хорошие футбольные игроки? 6. are Ты голодный? 7. am Мне жарко, открой окна пожалуйста. 8. have У тебя есть еще братья или сестры. 9. has Много ли дней в этом месяце? 10. has У меня нет автобуса в (гараже или под домом) 11. has У моего друга есть хорошенький маленький пес. 12. has  Ее профессия очень интересна