Упр. 1. Образуйте причастие I от следующих глаголов. give, take. begin, buy, pay, say, listen, write, stay, leave, go, come, dine, put, pass, talk, work, get, sit, look, forget, hurry, study, travel, have, give, taste, prefer, ...

Упр. 1. Образуйте причастие I от следующих глаголов. give, take. begin, buy, pay, say, listen, write, stay, leave, go, come, dine, put, pass, talk, work, get, sit, look, forget, hurry, study, travel, have, give, taste, prefer, bring, offer, add.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
giving, taking, beginning, buying, paying, saying, listening, writing, staying,, leaving, going, dining, putting, passing, talking, working, getting, sitting, looking, forgetting, hurrying, studying, travelling, having, giving, tasting, preferring, bringing, offering, adding.