Упражнение 4. Скажите, какое время употреблено в следующих предложениях: Since she was eleven months old Florence has been able to recite the alphabet. He had been sent by t

Упражнение 4. Скажите, какое время употреблено в следующих предложениях: Since she was eleven months old Florence has been able to recite the alphabet. He had been sent by t he company abroad for a year. The sentence can be translated into Russian in the following way. The letters have been opened. He was being examined by the doctor.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.has been able-Present perfect- have/has+V3 форма 2. had been sent - Past perfect passive-had +been+V3 форма 3. can be translated-Present simple passive be+V3 форма 4.have been opened - Present perfect passive-have/has+been+V3 форма 5.was being examined - Past continuous passive-was/were+being +V3 форма