Упражнение 3. Make up conditional 1 sentences with if-clauses. Example: Molly leave now / catch the bus . — If Molly leaves now, she?
Упражнение 3. Make up conditional 1 sentences with if-clauses.
Example: Molly leave now / catch the bus .
— If Molly leaves now, she???ll catch the bus.
stay in bed / feel better
work hard / get a job
go shopping / spend much money
ride a bike / get there quickly
eat carrots/see well in the dark .
come now/go out together
Ответ(ы) на вопрос:
Проверенные ответы содержат надёжную, заслуживающую доверия информацию, оценённую командой экспертов. На "Знаниях" вы найдёте миллионы ответов, правильность которых подтвердили активные участники сообщества, но Проверенные ответы - это лучшие из лучших.