Упражнение 4. Дайте краткий положительный ответ на вопросы ниже: 1. Is Ann swimming now?__________________ 2. Are you reading an interesting book now?___________________ 3. Am I playing with a cat now?_____________________ 4. I...

Упражнение 4. Дайте краткий положительный ответ на вопросы ниже: 1. Is Ann swimming now?__________________ 2. Are you reading an interesting book now?___________________ 3. Am I playing with a cat now?_____________________ 4. Is your mother watering flowers now?_________________ 5. Are they going to school now?__________________ 6. Is your dog sleeping now?____________________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Yes, she is. 2. Yes, I am. 4. Yes, she is. 5. Yes, they are. 6. Yes, it is.