УПРАЖНЕНИЕ 5. Ответьте на следующие вопросы: 1. What does blood contain? 2. How many erythrocytes can be found in each cubic millimeter? 3. Where are these cells made? 4. What is their function? 5. What role does hemoglobin pla...

УПРАЖНЕНИЕ 5. Ответьте на следующие вопросы: 1. What does blood contain? 2. How many erythrocytes can be found in each cubic millimeter? 3. Where are these cells made? 4. What is their function? 5. What role does hemoglobin play? 6. What are the types of leucocytes? 7.Where are agranulocytes produced? 8.What types of granulocytes do you know? 9.What organ forms thrombocytes?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Что содержится в крови? 2. Сколько Эритроциты могут быть найдены в каждом кубический миллиметр? 3. Где эти клетки сделаны? 4. Какова их функция? 5. Какую роль играет гемоглобин? 6. Каковы типы лейкоцитов? 7. Как производятся агранулоциты? 8. Какого типа гранулоцитов вы знаете? формы 9. Что такое орган тромбоциты?