Упростить:[latex] \frac{3}{ \sqrt{5} - \sqrt{2} } + \frac{5}{ \sqrt{7} + \sqrt{2} } [/latex]

Гость
[latex] \frac{3*( \sqrt{5}+ \sqrt{2}) }{( \sqrt{5} - \sqrt{2})*( \sqrt{5}+ \sqrt{2} ) } + \frac{5*( \sqrt{7} - \sqrt{2} )}{( \sqrt{7}+ \sqrt{2} )*( \sqrt{7} - \sqrt{2} ) } = \frac{3*( \sqrt{5}+ \sqrt{2} ) }{5-2} + \frac{5*( \sqrt{7}- \sqrt{2} ) }{7-2} [/latex] [latex]= \sqrt{5} + \sqrt{2} + \sqrt{7} - \sqrt{2} = \sqrt{5} + \sqrt{7} [/latex]