USE THE INTERNET TO COLLECT INFORMATION ABOUT ANOTHER SKI RESOR ST.Petersburg УМОЛЯЮ ПОМОГИТЕ

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
More recently, we wanted to buy a ticket to one of the resorts on Dombai, we went skiing in the Khibiny. For some time the "new Russian" spend the winter holidays in the Alps, the resorts of Austria, France. And now unexpectedly appears a magnificent ski resort in the south of Russia itself, in Krasnaya Polyana.Krasnaya Polyana - a small mountain village in the vicinity of Sochi. Remember not so long ago, this seemed to be purely a summer Black Sea resort to nominate candidates for the Winter Olympic Games? The main winter event in the south of Russia was supposed to be carried out in Krasnaya Polyana. Firstly, close, and this is the most snow in Europe. Second, the nearby mountain slopes allow you to create the most "cool" ski slopes, in the literal and figurative sense. However, the uniqueness of Krasnaya Polyana and the surrounding area is that there are trails not only for ski aces, but also for beginners who have just mastered skiing. It is also important that in Krasnaya Polyana "for the Olympics," created the most modern rescue service MOE.In Krasnaya Polyana will be the route for every taste - and the steep and gentle. Now they are preparing special tractors - snowmobiles. They tirelessly utyuzhat hillsides. It was the first rental skiing. Еще недавно мы мечтали приобрести путевку в один из пансионатов на Домбае, ездили кататься на горных лыжах в Хибины. С некоторого времени «новые русские» проводят зимний отпуск в Альпах, на курортах Австрии, Франции. И вот нежданно-негаданно появляется великолепный горнолыжный курорт на юге самой России, в Красной Поляне.Красная Поляна — небольшой горный поселок в окрестностях Сочи. Помните, не так давно этот, казалось бы, чисто летний черноморский курорт выдвигали кандидатом на проведение зимних Олимпийских игр? Основные зимние соревнования на самом юге России предполагалось проводить в Красной Поляне. Во-первых, неподалеку, и это самое снежное место в Европе. Во-вторых, близлежащие склоны гор позволяют создать самые «крутые» горнолыжные трассы, в прямом и переносном смысле. Впрочем, уникальность краснополянских окрестностей и в том, что здесь есть трассы не только для горнолыжных асов, но и для новичков, кто только-только осваивает горные лыжи. Немаловажно и то, что в Красной Поляне «под Олимпиаду» создали самую современную спасательную службу МЧС.В Красной Поляне будут трассы на любой вкус — и крутые, и пологие. Сейчас их готовят специальные тракторы — ратраки. Они без устали утюжат горные склоны. Появились и первые пункты проката горных лыж.