В предложениях 1–10 пропущены не только отдельные слова, но и целые предложения. В

В предложениях 1–10 пропущены не только отдельные слова, но и целые предложения. Выберите правильный вариант A, B или C/ 1. Abbie … a girl. A. am B. is C. are 2. She … to school. A. go B. gos C. goes 3. … likes English very much. A. she B. I C. her 4. … mum likes English, too. A. he B. her C. we 5. Abbie … a cat. A. have get B. have got C. has got 6. The … name is Simba. A. cat B. cats C. cat’s 7. Simba is 2 … old. A. year B. years C. – 8. ………………. A. Her cat is nice? B. Nice is her cat? C. Is her cat nice? 9. …………………. A. I think so. B. So think I. C. So I think. 10. ……………………. A. At the cat’s photos look! B. Photos look at the cat! C. Look at the cat’s photos!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Abbie … a girl. B. is  2. She … to school.  C. goes 3. … likes English very much. A. she  4. … mum likes English, too.  B. her  5. Abbie … a cat. C. has got 6. The … name is Simba. C. cat’s 7. Simba is 2 … old. B. years  8. ……………….   C. Is her cat nice? 9. …………………. A. I think so.  10. ……………………. C. Look at the cat’s photos!