В ыбери и обведи нужные вопросительные слова.what/why/why/who is the postman happy?why/what/where would you like to get on your birthday?How/which/where is she from?How/How many/How much letters do you send to your friends?What...

В ыбери и обведи нужные вопросительные слова. what/why/why/who is the postman happy? why/what/where would you like to get on your birthday? How/which/where is she from? How/How many/How much letters do you send to your friends? What/How/why computer games have you got?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Why is the postman happy? - Почему счастлив почтальон? 2. What would you like to get on yout birthday? - Что бы ты хотел получить на свой День Рождения? 3. Where is she from? (Where обычно как где, в данном случае откуда) - Откуда она? 4. How many letters do you send to your friends? (Letters - исчисляемое существительное) - Сколько писем от отправляешь своим друзьям? 5. What computer games have you got?  - Какие компьютерные игры у тебя есть?