Verbs “to be, to have”, question forms 1. Составьте вопросы, используя местоимение “he”. Переведите предложения на русский язык. 1. (like) chocolates? 2. (be) a talented actress? 3. (have got) a nice house? 4. can (write) poems...

Verbs “to be, to have”, question forms 1. Составьте вопросы, используя местоимение “he”. Переведите предложения на русский язык. 1. (like) chocolates? 2. (be) a talented actress? 3. (have got) a nice house? 4. can (write) poems? 5 (be) at home yesterday?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Does he like chocolates? (он любит шоколадки?) 2) Is he a talented actor? (actress- актриса, только с she. Он талантливый актер? 3) Has he got a nice house? У него хороший дом? 4) Can he write poems? Может ли он писать стихи? 5) Was he at home yesterday? Был ли он дома вчера?